Adet söktürücü olarak adlandırılan ilaçlar (haplar, iğneler, tabletler) kadınsal hastalıklar ile ilgili en sık kullanılan ilaçlardır ve bir çok kadın en az bir kere kullanmıştır. Bu ilaçların bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen kadınlar bunu doktora danışmadan uygulamaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki asla doktor denetimi altında olmadan bu ilaçlar kullanılmamalıdır. Bunlar hormon içeren ilaçlardır ve bu nedenle doktor denetimi altında olmadan yanlış kullanımlar, adet düzensizliği başta olmak üzere bir çok probleme yol açabilmektedirler.

 

Adet (regl) söktürücü ilaçlar sadece progesteron (gestagen) hormonu içeren ilaçlardır. Bazı durularda östrojen ve progesteron hormonu içeren ilaçlar da adet söktürücü olarak kullanılırlar.

Adet söktürücü ilaçların etkileri nelerdir?

Adet söktürücü ilaçların etki mekanizması kadının normal adet düzenini taklit etmesine dayanmaktadır. Kadınların adet döngülerinin ilk yarısında artan bu progesteron hormonunun azalması (progesteron çekilmesi) sonucunda adet kanaması başlar. İkinci yarısında ise östrojen hormonu ve progesteron hormonu baskındır. Adet söktürücü ilaçlar da aynen bu durumu taklit eder, önce progesteron verilir daha sonra ilaç kesildiğinde progesteron azalır ve kanama olur. Adet kanaması genellikle ilaç alımı kesildikten 3-5 gün sonra başlar.

Adetin başlaması bazen bir hafta ila on günü bulabilir.

Adet söktürücü ilaçları kullanılırken hamilelik şüphesinin kesinlikle olmaması gerekir çünkü bu ilaçların çoğu hamilelik sırasında kullanılmayan ilaçlardır.

Bu ilaçlar harfler ile kategorilere ayrılır. Gebelik-X kategorisine dahil olan ilaçlar, hamilelik şüphesinde olan kadınlar için tehlikeli olmakla birlikte, fetüse zarar verebileceği için doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Bazı progesteron içeren ilaçlar hem adet söktürücü olarak hem de gebelik de bazı durumların tedavisinde kullanılırlar.

Sonuç olarak adet söktürücü ilaçlar diğer ilaçlar gibi asla doktor kontrolü altında olmadan kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra ilaçların kullanım zamanı ve dozu da önemlidir. Yaşanan her adet gecikmesi adet söktürücü kullanılmasını gerektirmez. Bazı adet gecikmelerinde başka ilaçların kullanılması gerekebilir ve adet söktürücü ilaçlar bu durumda faydadan çok zarar getirebilir.

kapat

Dikkat: Bu yazı Kadınca Yaşam markası adına yazılmıştır. İzinsiz kullanılması veya kopyalanması halinde ciddi yasal sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu bilgiler yararlı geldi mi?

Aşağıdaki ziyaretçi yorumu bölümümüzden diğer ziyaretçilere fikirlerinizi iletebilirsiniz.
Sağ alt kısımda bulunan Beğen butonundan yazıyı beğenebilirsiniz.

Yorumlar: “Adet Gecikmesi ve Adet Söktürücü İlaç Kullanmak

  1. bu kategoride adet söktürücü bitkileri paylaşmışsınız. adet söktürücü bitkiler kullanacağım, umarım sizin de katkınızla adet olurum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

KADINCA YAŞAMAK ADINA

Kadınca Yaşam, ziyaretçilerine Dünya'nın en güncel bilgi içeriklerini ve haberlerini sunmakla beraber, alanında uzman kişilerin yazdığı güncel kitaplar ve yazı köşelerinden içerikler sağlamaktadır. Kadınca Yaşam, bir "kadın markasıdır."

Bize UlaşınSite Haritası